Uz Kipru ar ģimeni? Ko tur vispār darīt? Vai tur ir, ko redzēt? Par to visu šajā rakstā.
Katram, kurš pabijis Kiprā, ir savs viedoklis par šo valsti, un es esmu pārliecināta, ka mana Kipra nav jūsējā, gluži tāpat kā mans Bali stāsts atšķiras no jūsējā, mani piedzīvojumi Lansarotē, Tenerifē vai Fuerteventurā atšķiras no jūsējiem utt. Tieši tāpēc man parasti nepatīk dot padomus citiem par to “kur doties/ko tur darīt”. Katram ir vajadzīga sava pieredze un ceļā jāsastop savi cilvēki. Tomēr viens man ir skaidrs — es ļoti vēlos iedrošināt ģimenes ar bērniem (vai arī tikai pārus) paviesoties Kiprā un sajust tās autentisko garu.
Kiprā esmu bijusi trīs reizes pēdējo četru gadu laikā, un ikreiz es tur izvēlos nonākt, pateicoties šai kombinācijai: lēti lidojumi, apmēram 20 grādu temperatūras atšķirība no Latvijas agrā pavasarī, grieķu virtuve un dabas takas.
Pirmoreiz uz Kipru devos divatā ar vīru. Mēs apmetāmies nelielā, bet mājīgā dzīvoklītī mazajā Pendakomo miestiņā. Latvija bija tikko kā ieviesusi eiro, un pārdevējas veikalā domāja, ka mūsu monētas ir kaut kāds viltojums. Pendakomo ir viens no tiem ciematiņiem, kurā ir tieši viens mazs veikals, viena augļu un dārzeņu pārdotuve, miesnieks, kurš angliski prot pateikt apmēram piecus vārdus, un bārs, kurā sievietēm labāk neiet. Jo īpaši tām, kurām ir gaiša āda un blondi mati. Nekas slikts ar jums nenotiks, taču tā ir vīriešu pasaule, un visi tur esošie acu pāri būs pievērsti kādai no jūsu ķermeņa daļām. Tikmēr večuki sēž centrā milzīga koka paēnā un spēlē galda spēles. Visu dienu un katru dienu. Tieši šāda manā izpratnē ir Kipra. Joprojām.
Otrajā reizē uz Kipru devāmies ar bērniem un apmetāmies vienā no kūrorta viesnīcām salas otrā galā. Apskatījām citas, vēl neredzētas vietas un bijām šokā par redzēto. Tas bija kas pilnīgi pretējs un manai izpratnei par Kipru neatbilstošs. Izkārtnes krievu valodā, tūristiem paredzētas atrakcijas, nemīlīgas un neveiksmīga biznesa rezultātā pamestas būves…
Trešajā reizē Kiprā nonācām nejauši, taču priecājāmies, ka tā bija sanācis. Tā kā salu jau bijām lielākoties apskatījuši (tā nav pārāk liela) un zinājām, kur ir mūsu mīļākās vietas, visu uzmanību veltījām aktīvai laika pavadīšanai ārā un cerējām, ka laiks pieturēsies silts un saulains.
Kad vislabāk doties uz Kipru?
Kiprā vienmēr esmu bijusi ļoti agrā pavasarī/ziemas beigās. Februārī un martā. Kipra ir viena no visvairāk uz dienvidiem esošajām Eiropas Savienības valstīm. Lai gan gaiss var nebūt karsts, tomēr temperatūra ir ap +18 grādiem februārī, mazliet vairāk martā, un tāpēc Kipra ir laba alternatīva ne pārāk dārgām brīvdienām Eiropas teritorijā Kanāriju salu vietā. Temperatūra ir optimāla pastaigām dabā un svaiga gaisa baudīšanai.
Martā jau var diezgan labi nosauļoties. Ja dzīvojat viesnīcā, būs komfortabli. Ja īrējat dzīvokli, vakaros un naktīs gaiss atdziest un kļūst drēgns, tāpēc raugieties, lai būtu nodrošināta kāda apkures iespēja.
Vienīgais, ko tik agrā pavasarī neizdosies īstenot, ir vīna ceļu (wine routes) maršruta izbraukšana, t.i. izbraukt un izbaudīt var, bet vīna darītavas būs slēgtas, un vīna lauki šajā laikā vēl “guļ”. Pieļauju, ka šis ir labs iemesls Kipru apmeklēt rudenī, ja meklējat idejas romantiskām brīvdienām divatā bez bērniem un jums garšo vīns.
Kā tur nokļūt?
Vislētākais variants – ar Ryanair tiešo reisu no Rīgas, Kauņas vai Tallinas uz Pafosu (dažkārt dēvētu par Pafu, Paphos angliski).
Dārgāks un arī laika ziņā neizdevīgāks variants (reisi ir vēlu vakarā vai naktī) – lidot ar tiešo reisu no Rīgas uz Larnaku (Larnaca).
Ja esat Apvienotajā Karalistē vai citviet Eiropā, meklējiet lidojumus arī ar EasyJet. No Krievijas – ar Aeroflot (arī no Latvijas, bet nāksies ļoti ilgi gaidīt savienojošo reisu Maskavā un naudas ziņā tas arī nav izdevīgi).
Ko ņemt vērā?
- Kipra ir sala, kas sadalīta divās daļās. Lielākā daļa salas ir grieķiski runājoša, salas ziemeļi pieder Turcijai. Ja vēlēsieties iebraukt Turcijas daļā, pārliecinieties, ka jūsu autonoma to atļauj un ka jums pašiem ir tiesības atrasties Turcijā (Latvijas pilsoņiem vīzu nevajag, bet var gadīties, ka ceļojat kopā ar nepilsoņiem). Arī norēķini notiek lirās, nevis eiro.
- Auto satiksme notiek pa ceļa kreiso pusi, un tiek izmantotas trīskontaktu rozetes — gluži kā Lielbritānijā. Paņemiet līdzi adapteri!
- Visas ceļazīmes būs norādītas gan grieķu, gan angļu valodā.
- Sala nav ļoti liela, taču ir daudzveidīga. Var uzbraukt kalnos, kur agrā pavasarī vēl būs sniegs, bet tās pašas dienas vakarā var atgriezties pie jūras un gozēties siltā saulītē.
- Kipra ir Eiropas Savienības valsts, tātad norēķini notiek eiro, ar bankas kartēm problēmu nav.
- Kiprā ir grieķiskās kultūras gars, taču dzīve tur šķiet mazliet organizētāka un paredzamāka nekā Grieķijā.
- Kipra piemēro atšķirīgu nodokļu likmi pašu ražotiem un importētiem produktiem. Vietējie augļi, dārzeņi, siers un vīns būs lētāki par ievestajiem. Ja to ņemat vērā, tad pabarot ģimeni Kiprā ir daudz izdevīgāk nekā Latvijā.
- Kipra ir vīndarīšanas valsts. Vietējie vīni ir garšīgi un lēti.
- Autonomai PVN netiek piemērots vispār. Iespējams, šī iemesla dēļ Kipra ir valsts, kurā nomāt auto manā pieredzē ir bijis vislētāk un vienkāršāk.
- Kiprā ir ļoti labi attīstīts dabas taku tīkls. Takas ir dažādas, dažas pa spēkam arī mazākajiem ceļotājiem.
- Apmeklējot Kipru agrā pavasarī, par mājvietu maksāsiet mazāk, jo tūrisma sezona oficiāli sākas tikai ap maiju. Manus ieteikumus skatīt zemāk.
Kur apmesties?
Dzīvoklī Pendakomo ciematā. Autentiska celtne, burvīgs skats uz ieleju. Netālu no centrālās šosejas, kas ļauj nokļūt jebkurā salas galā. Pāris minūšu brauciena attālumā no pludmales. Kopš mūsu viesošanās tur, ir mainījušies īpašnieki un arī pieejamie dzīvokļu veidi. Mēs dzīvojām augšstāvā, vienistabas dzīvoklī ar norobežotu pagalmu, kurā bija pieejams grila aprīkojums un sauļošanās krēsli. Pašreizējie īpašnieki piedāvā arī divistabu dzīvokli, kas būs noderīgāks četru cilvēku ģimenei vai kompānijai. Skatiet un rezervējiet šeit.
Ar bērniem dzīvojām šajā kūrorta viesnīcā jūras krastā. Mūs apmierināja pilnīgi viss – pieejamie pakalpojumi (arī bērnu klubs un apsildāms baseins telpās), izklaides iespējas, laipni darbinieki, ēdināšana, numuriņi, skats no balkona. Tajās retajās reizēs, kad dzīvojam šāda tipa viesnīcās, izvēlamies ēdināšanu tikai ar brokastīm. Tas dod iespēju visu dienu pavadīt piedzīvojumos ārpus viesnīcas. Šajā viesnīcā izvēlējāmies gan brokastis, gan vakariņas, jo vakariņu laiks bija diezgan ilgs, līdz ar to varējām neraizēties, ka vakarā nepagūsim pārrasties laikus.
Pēdējoreiz, pirms gada, dzīvojām vienā no šiem dzīvokļiem. Īpašnieks, kas mūs sagaidīja, izrādījās latvietis. Gada laikā arī šie dzīvokļi izskatās izremontēti un/vai pārveidoti. Mūsējais bija ar skatu uz jūru, ar milzīgu terasi un ar visām ērtībām. Āra baseinu neizmantojām, jo vēl bija pārāk vēss, taču dzīvoklis atrodas ļoti izdevīgā vietā – tuvu jūras krastam, gar kuru ir izbūvēts brīnišķīgs pastaigu/skriešanas celiņš, tuvu centram (var aizstaigāt ar kājām), un ar ērtu piekļuvi šosejai.
Ņemiet vērā, ka sezonas laikā cenas kļūst augstākas!
Kur nomāt auto?
Visas trīs reizes izmantojām Stevens autonomu. Nekādas drošības naudas, ērta un ātra līguma noformēšana, labas un jaunas automašīnas. Pārstāvis jūs sagaidīs lidostā, lai noslēgtu līgumu un iedotu atstlēgas. Piešķirtā auto degvielas tvertne būs līdz pusei pilna, bet auto būs jāatdod ar pēc iespējas tukšāku, tātad to pusi jūs saņemat bonusā. Iekļautā apdrošināšana nedarbosies Turcijas daļā. Braukt varat, bet uz savu atbildību. Tas arī iekļauts līguma nosacījumos. Vajadzības gadījumā ar uzņēmuma kontaktpersonu sazināties ir vienkārši, ja runājat angliski.
Vēl ņemiet vērā, ka Kiprā ir divas lidostas – Larnakā un Pafosā. Stevens piedāvā auto saņemt jebkur Larnakā vai Larnakas lidostā.
Kur iepirkties?
Tirdziņus neatradām. Dažviet kalnos bija iespējams iegādāties zemnieku produkciju. Dažkārt ceļmalās bija zemeņu un citrusaugļu stendi (citrusaugļi ap martu ir sezonā, arī zemenes jau tiek novāktas).
Pārtiku var iegādāties kādā no lielajiem supermārketiem. Cenas katrā no veikalu ķēdēm mazliet atšķiras, kā jau visās valstīs, bet mums visvairāk patika Alfa Mega veikali, īpaši šis Limasolas tuvumā esošais. Plaši, ar svaigu vietējo produkciju, plašu ekoloģisko produktu klāstu, labu vīna izvēli.
Kur pavadīt laiku dabā?
Kiprā ir daudz dabas taku. Oficiālie maršruti ir labi marķēti un nodrošināti gan ar informatīviem stendiem, gan piknika vietām. Jau pirms ceļojuma varat ieskatīties šajā bukletā, ko varat paņemt arī jebkurā Kipras tūrisma informācijas centrā.
Dažas no vietām ir mūsu pašu atklātas un vismaz pavasarī tajās ir maz vai pat vispār nav tūristu.
Vienkārši sasniedzamas vietas
Petra tou Romiou
Saskaņā ar leģendu šī ir Afrodītes dzimšanas vieta. Tam par godu lielākais klinšakmens ir nodēvēts viņas vārdā (Aphrodite’s Rock). Skaistais un akmeņainais jūras krasts atrodas pusceļā starp Pafosu un Limasolu. Skaistus skatus redzēsiet jau pirms ierašanās galamērķī. Pa ceļam kalna galā var apstāties un baudīt skatu no augšas. Nonākot galamērķī, auto var atstāt lielajā stāvlaukumā pie kafejnīcas un tad ar kājām doties lejup pa trepēm cauri tunelim, kas iet zem šosejas un ved tieši uz pludmali. Pat saulainā pavasara dienā tur var būt vējains. Paņemiet līdzi jakas bērniem!
Akrotiri pussala (Akrotiri peninsula)
Pavisam netālu no Limasolas. Piemērots maršruts vienas dienas ekskursijai. Te atrodas arī Apvienotās Karalistes militārā bāze, kuras teritorijā, protams, iebraukt ir aizliegts, taču ir daudz citu iespēju izklaidēties. Šeit pa ceļam varēsiet nopirkt zemenes, ielīst apelsīnu un greipfrūtu laukos, redzēt vīna dārzus guļam ziemas miegā un izvēlēties kādu no pludmalēm piekrastē. Lielākā daļa pludmaļu rietumu piekrastē noteiktā laika posmā kļūst īpašas, jo tās “okupē” bruņurupuči. Par to liecina brīdinājuma zīmes. Laikā, kad tur bijām mēs, viss bija kluss un mierīgs. Ne bruņurupuču, ne cilvēku, ne strādājošas kafejnīcas. Vien pamests rotaļu laukums pludmalē un izcila vieta piknikam.
Pastaiga pa promenādi Limasolā
Jauka vieta, kur no rītiem skriet krosiņu vai vakaros doties pastaigā. Promenādi veido visai gara dēļu laipa tieši jūras krastā. Pa ceļam vairāki spēļu laukumi un tavernas vai kafejnīcas. Kartē meklējiet kā “Beach path Limassol” vai klikšķiniet šeit!
Balto akmeņu krasta pludmales
Netālu no Limasolas (ļoti tuvu Pendakomo ciemam). Kartē meklējiet “Alamanou fish tavern” un tur arī dodieties. Ir stāvlaukums, kurā novietot auto, un tad var doties vai nu uz vienu vai otru pusi — kur pašiem tīk. Vienudien gājām no tavernas pa kreisi krietni tālu, kā pārgājienā un ar domu sarīkot pikniku.
KONNOI – AGIOI ANARGYROI taka un salas austrumu puse
Maršrutu atradīsiet dabas taku bukleta 29.lpp. Šajā apvidū ir daudz dažādu alu un akmens veidotu arku. Var braukāt apkārt un pētīt visu pēc kārtas.
Vidējas grūtību pakāpes piedzīvojumi ar bērniem
Troodos kalnos var uzbraukt arī tāpat vien, nedodoties pa īpašām takām. Daba ir skaista, čiekuri – milzīgi, temperatūra – mazliet zemāka nekā lejā piekrastē.
Pēc pieredzes varu teikt, ka arī Kiprā vienā un tajā pašā gadalaikā laikapstākļi var atšķirties. To lieliski apliecināja vienas dabas takas apmeklēšana.
Artemīdas taka (Artemis)
Informāciju par maršrutu un atrašanās vietu skatiet dabas taku bukleta 43.lpp.
Šādi izskatījās taka 2014.gada marta sākumā.
Tā pati taka 2017.gada februāra beigās
GERMASOGEIAS dambis un taka
Turp devāmies dienā, kad laiks bija apmācies, taču pastaigai svaigā gaisā gluži piemērots. Uz takas sastapām mammu ar diviem bērniem un sajutāmies, ka neesam vienīgie trakie, kuri mudina bērnus kāpelēt pa akmeņainiem ceļiem. Auto īsti nesapratām, kur novietot. Nolikām celiņa malā un devāmies soļot.
Akamas pussala (Akamas peninsula)
Akamas pussalas nacionālais parks ir aizsargājama dabas teritorija. Te var vairāk palasīt, ko ir iespējams apskatīt, jo iespēju ir daudz. Ja ceļojat bez bērniem vai arī ja jūsu bērni jau ir gana lieli, noteikti iesaku Avakas aizu (kanjonu). Daļu posma var iet arī ar mazākiem bērniem, un vispār aizā var iet tik tālu, cik vien gribas, un tad griezties atpakaļ (aptuveni pusotrs kilometrs vienā virzienā). Tā kā taka ir lineāra (neatgriežas sākumpunktā), tad ir iespējams iziet to līdz galam un tad kalna galā pa pļavu nākt atpakaļ. Šādā gadījumā nostaigāsiet ap 10 km. Noteikti velciet ērtus pārgājiena apavus!
Nav iespējams aprakstīt un ieteikt pilnīgi visus apskatāmos objektus. Ja apnīk tūrisma bukletos iekļautais piedāvājums, Google kartē ir atrodami daudzi ieteikumi — pētiet, izvēlieties, brauciet apskatīt! Kipru ir vērts iemīlēt un neiekrist tūristiem izliktajās lamatās.
Lai jums brīnišķīgi piedzīvojumi!